GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TAY TIP TARİHİ

Tayland’da medikal masaj Sukhotai döneminden (1240-1320) beri uygulanmaktadır. Tayland tarihi boyunca kural koyucu kraliyet sınıfı medikal bilgilerin toplanması, kaydedilmesi ve saklanması konusunda efor sarfetmişlerdir ve böylece ana akım bir bilgi oluşturulmuştur.

Medikal bilgi ilk başta kuşaktan kuşağa sözel olarak iletilmiştir, ancak Sukhotai döneminden itibaren bu bilgiler taş yazıtlarda, palmiye yapraklarında ve farklı şekillerde korunmuştur.

1836 yılında hastalıkların kökeni ve tedavi ile ilgili 1000’nin üzerinde formül ve geleneksel tıp ile ilgili bilgi ve teoriler toplanmış ve mermer tabletlere yazılmıştır, bu tabletler hala Wat Po ve Wat Raja Oros’dadır. Bu mermer tabletlerde Tay geleneksel masajının prensipleri ve masajın iyileştirdiği hastalıkların ve semptomların açıklaması da yer almaktadır.

Oyma eserlerde 60 adet vücut şekli vardır. Bunlardan 20 tanesi enerji çizgilerini ve dört elementi (toprak, su, hava ve ateş) açıklamaktadır; kalan 40 tane şekil ise terapi noktalarının etkisini açıklamaktadır. Bu noktaların birçoğu ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır, diğer noktalar ise iç hastalıkları tedavi etmeyi amaçlamaktadır. İç hastalıkların bu noktalar kullanılarak tedavi edilmesi Tay geleneksel tıbbı ile ilgili derin teorik bilginin olmasını gerektirir.

Tarih boyunca, uygulayıcı nesiller birçok ortopedik rahatsızlığı tedavi etmek için masaj noktalarının kombinasyonlarını oluşturmuşlardır.

Wat Po nokta kombinasyonları kurslarda, uygulama kitabında ve uygulama videolarında 60 adet nokta kombinasyonunu öğretiyorum. Bu noktalar, Tay medikal akupresür rutinlerinin (Royal tip medikal masaj rutinleri ile birlikte) standart temel kolleksiyonlarından oluşmaktadır. Bu rutinler, 1955 yılında, Wat Po masaj okulu kurucu hocalarından Preeda Tangtrongchitr tarafından biraraya getirilen bir grup hocanın yaptıkları bir dizi seminer sonucunda oluşmuş ve bir araya getirilmiştir. Bu seminerlerde, ortopedik rahatsızlıklar için standart genel masaj tedavi rutinleri ve standart denenmiş, etkisi kanıtlanmış eski (tarihi) nokta kombinasyonlarını oluşturmak için bilgi paylaşımı ve değişimi yapılmıştır. Bu iki temel bilgi Bangkok’daki Wat Po okulunda basit genel masaj ve terapötik masaj için öğretilmektedir.

Koza Mahallesi, 1638. Sk. 1 C iç kapı No: 9,Esenyurt/İstanbul

Bahçeşehir Masaj SPA &
Akbatı Masaj SPA Merkezi

Bahçeşehir Masaj Spa © . All rights reserved.