CRANİO SACRAL TERAPİ MASAJI

CRANİO SACRAL TERAPİ MASAJI

Craniosacral Terapisinde söz konusun olan Craniosacral Sistemi omuriliğin etrafını saran zar, omurilik ve beyin sıvısından oluşmaktadır. Bu neden ile kafatası kemiklerinden itibaren kuyruk sokumu kemiklerine kadar uzanan belkemiği bu sistemin etrafını kuşatarak koruma altına almaktadır. Bu kadar koruma altına alınan sistemin en önemli özelliği ise bedenimizin tüm işlevlerini yönlendiriyor olmasıdır. Bu özel sistemin adını alarak Craniosacral terapi olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi ise bu sistem üzerinde cranial ritmi yani beyin omurilik sıvısının ritmini kontrol eden hafif basınçla uygulanan manipulasyonlardır.

İnsan vücudu mekanizmasın da üç farklı yaşam nefesi bulunmaktadır. Kalp ve solunum ritimlerinin yanında ayrıca duramater içinde ki beynin ve omuriliğinde, ekstansiyon ve fleksiyon denilen genişlemesi ve kapanmasından oluşan bir cranio sacral ritmi vardır. Bu ritm dakikada 8 ile 12 atımdan oluşmaktadır. Vücutta doğarken ilk başlayan ve ölürken son duran ritm Cranial ritim olarak bilinir. Ayrıca Cranial ritm vücutta ki tüm fiziksel ritmini koordinede etmektedir. Yani, vücut fiziksel bir travmadan dolayı veya bir yaralanmadan dolayı acı çeker ise bu olay bir şekilde sonuç olarak Cranial ritmi etkilemektedir. Öte yandan beyin ile omurilik arasında dolaşan, kafatasına karşı gerçekleşebilecek darbelere karşı koruyan. beyinde ki metebolizma atıklarının atılmasını ve beyin içinde ki kimyasal dengenin sağlanmasında beyin omurilik sıvısından yaydığı bu ritmik titreşimleri kemiklere ve dış dokulara da aktarır.

Craniosacral sistemin işlevi herhangi bir nedenden dolayı yavaşladığında veya durduğunda beyin zarı hareketinin düzeni bozulmaktadır. Bu neden ile beyin işlevi ve diğer fizyolojik hareketlerde olumsuzluklar yaşanarak, beynin ilgili bölgelerinde problemler yaşanabilmektedir.

Craniosacral sistem de uygulanan Craniosacral tedavi hem psikolojik, hem de fiziksel olarak derinlerde gizlenmiş durumların serbest bırakılarak ortaya çıkarılmasını amaçlayan derin ve çok taraflı bir osteopati yöntemidir. Craniosacral tedavi, hayatımızda ki kısıtlamaları ve direnç modellerini vücutta çok temel bir düzeyde dönüşüme iterek, hastalığı ortadan kaldırmayı ve sağlığın tekrardan sağlanmasını amaçlar. Craniosacral tedavi, vücut içerisinde ki sıvısının hareketlenmesine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki olumsuz etkilerin tamamen çözülmesine yardımcı olur. Craniosacral tedavi, vücut kasları ile yumuşak dokuların rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin korunması ile vücudun kendi kendine iyileşmesine neden olan durumların öne çıkmasını sağlar.

Craniosacral tedavi, tedavi uzmanı tarafından vücuttaki kranial ritmini kontrol ederek bölüm bölüm ritmi durdurarak yön ve hareket veren, sakrum denilen kuyruk sokumundan itibaren kafatasına kadar uzanan bölgenin belirli aralıklarla bulunan noktalarına hafif ve yumuşak basınç uyguladığı yöntemdir. Craniosacral tedavi, son derece sabır ve iyi bir konsantrasyon isteyen oldukça güçlü bir osteopati tedavidir. Baş  ağrısı rahatsızlıklarda, inatçı kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok vücut probleminde olumlu sonuç alınan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Koza Mahallesi, 1638. Sk. 1 C iç kapı No: 9,Esenyurt/İstanbul

Bahçeşehir Masaj SPA &
Akbatı Masaj SPA Merkezi

Bahçeşehir Masaj Spa © . All rights reserved.