Manuel lenf drenajı, lenfatik sıvının dolaşımını aktive etmek ve bağışıklık ve parasempatik sinir sistemlerini uyarmak için vücudun lenfatik sistemine odaklanan masaj yöntemidir. Vücutta detoksifikasyon, doku tamiri ve pek çok faydayı içerir.

Vücuttaki atıklar normal sağlıklı bir lenfatik dolaşımda toplanır ve idrarla vücuttan atılır. Ancak bu sistem düzgün çalışmıyorsa atıklar vücuttan uzaklaşamadığı için lenf dolaşımı da bozulur ve bazen tıkanır. Bu durumda bölgede ödem oluşması dolaşım bozukluğuna ve farklı şikayetlere neden olur.

Lenfatik sistemde kötü bir akış ve vücuttaki ödem özellikle kol ve bacaklarda kendini göstererek ağrı, uyuşma ve şişlik gibi belirtiler gösterebilir.

Selülit bir lenfatik dolaşım bozukluğu olduğundan, bu sorunu yaşayan kişilerin çok büyük bir yüzdesi de selülit sorunları yaşar. Bu nedenle lenf drenaj masajı bu sorun ve şikayetlerin giderilmesinde çok önemli bir masaj ve tedavi türüdür.

Lenf drenaj masaj yöntemleri ile cilt tabakasının altındaki lenfatik dolaşım sistemi hedeflenir. Masaj sırasında hareketler dokuya nüfuz etmeyi amaçlar. Bu akışın kesildiği noktalarda dolaşımın hızlanması ve bu tıkanıklıkların giderilmesi için yoğurma, sıkma, çeşitli şiddetlerde basınçlar uygulanır

Uzman terapist bu masajı kişinin şikayetlerine göre lokal olarak uygulayabilir. Bu sayede lenf dolaşımı hızlanacak, zararlı atıklar da vücuttan daha kolay atılacaktır.

Öte yandan kilo sorunu, hormonal dengesizlik ve menopoz sorunu yaşayan kişiler için de etkili bir masaj yöntemidir.